Kredyty dla firm – analiza

Ktoś kiedyś powiedział, że 90% sukcesu przedsięwzięcia to dobry pomysł. To prawda. Jednak pozostałe 10% jest równie ważne, gdyż od tej mniejszej procentowo części zależy powodzenie owego pomysłu. Niewątpliwie potrzebne do realizacji konkretnego celu są środki finansowe. Co zrobić, jeśli nie posiadamy ich bezpośrednio we własnym portfelu? Jednym z rozwiązań tego problemu jest kredyt dla firm. W czasach, gdy banków mamy pod dostatkiem, nie trudno jest wybrać dla siebie odpowiednią opcję.
Są dwie grupy osób, które mogą się ubiegać o kredyt dla firmy. Pierwsza z nich to nowi przedsiębiorcy: mają pomysł na biznes i chcą, by ich projekt zaczął funkcjonować. Tym osobom jest nieco trudniej uzyskać duży kredyt na rozwój własnej działalności gospodarczej, ale nie jest to niemożliwe. Na rynku funkcjonują banki, które wychodzą na przeciw nowym firmom i udzielają im kredytów. Inną kwestią jest spłata tego zobowiązania. Interes nie zawsze wypali, a pieniądze trzeba bankowi oddać. Dlatego ważne jest, by przed podjęciem decyzji o tym, czy wziąć kredyt firmowy, dobrze wszystko przemyśleć. Warto zrobić tak zwaną analizę SWOT (skrót od Strengths – mocne strony, Weaknesses – słabe strony,  Opportunities -szanse, Threats- zagrożenia), która pomoże w stworzeniu planu działania i da całościowy obraz możliwości naszej potencjalnej firmy i potrzeb rynku. Co za tym idzie, będziemy mieli większą pewność dotyczącą tego, czy inwestować we własne pomysły, czy poczekać na lepsze.
Drugą grupą osób są właściciele już istniejących firm, którzy potrzebują gotówki na rozwój własnej działalności, a co za tym idzie – dodatkowe inwestycje. Dla nich możliwości kredytowych jest więcej zwłaszcza wtedy, kiedy firma działa na rynku co najmniej kilka lat. W takim wypadku dobrze jest zwrócić się o pomoc do dobrego doradcy finansowego, który zanalizuje dla nas kilka lub kilkanaście opcji i przedstawi oferty konkretnych banków. Ktoś powie, że dobrego doradcę też nie łatwo znaleźć. Tu również mamy kilka możliwości. Mogą być to : zwrócenie się do znajomych przedsiębiorców z prośbą o polecenie kogoś, czy też przejrzenie forów internetowych bądź specjalistycznych stron takich jak nasza KredytdlaFirmy.pl. W dobie szybko biegnącej informacji na pewno znajdziemy przydatne wiadomości na temat tego, z którym bankiem podzielić część swojej przyszłości, a który ominąć szerokim łukiem.
Opcji kredytowych jest wiele, gdyż kredyt, brany na dowolny cel, może być zarówno krótko- lub długoterminowy, inwestycyjny czy też hipoteczny. W przypadku kredytu inwestycyjnego pozyskane pieniądze mogą być przeznaczone na materialne (maszyny, samochody) lub niematerialne (papiery wartościowe) cele. Jeśli zaś chodzi o kredyt hipoteczny, jak sama nazwa wskazuje, jego zabezpieczeniem jest hipoteka, czyli np. budynek będący własnością firmy. Są banki, które mają w swojej ofercie kredyt firmowy dla początkujących przedsiębiorców, inne instytucje dają korzystne warunki dla już istniejących i dłużej funkcjonujących firm. Jak to już zostało wcześniej wspomniane, większą szansę na otrzymanie kredytu dla firmy mają przedsiębiorstwa, które już dłużej funkcjonują na rynku i mają potwierdzenie określonych, rocznych obrotów. Często banki zastrzegają, że kredyt jest przeznaczony dla osób z tzw. wolnych zawodów (np. lekarz, adwokat, aptekarz, architekt itd.). Zabezpieczają się przy tym przed ewentualną niemożnością spłaty kredytu przez kredytobiorcę.
Kredyt firmowy to poważne, często długoterminowe zobowiązanie, ale też duża szansa dla przedsiębiorstwa. Dobrze przemyślany i rozplanowany może przynieść wymierne korzyści, pozwolić na fizyczną rozbudowę firmy, zakup potrzebnych maszyn, czy inwestycje w szkolenia dla przyszłych pracowników.  W dobie problemów ze znalezieniem pracy jest szansą dla młodych ludzi na zrealizowanie ciekawego pomysłu i założenie własnej firmy. Podobno amerykańska gospodarka zbudowana została na małych przedsiębiorstwach, które z czasem urosły do rangi dużych firm o globalnym zasięgu. Może i u nas w Polsce, dzięki szansie, jaką daje kredyt dla firmy, powstanie druga Ameryka?

Autor

Redakcja

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu i miłe komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *